Väikeriikide solidaarsusest. Islandi õppetunnid

Jón Baldvin Hannibalsson

Inglise keelest tõlkinud Karin Suursalu

Raamatut ostma

Kirjeldus

Miks oli Island esimene riik, mis tunnustas Eesti iseseisvuse taastamist? Kes on Islandi algatuse taga seisnud mees? Miks ta rääkis meie eest, kui meie hääl oli vaigistatud?

Selles raamatus õpime seda inimest tundma. Jón Baldvin Hannibalsson, Islandi välisminister, pühendab meid sellesse, mis juhtus siis, kui Nõukogude Liit püüdis vabadusvõitlust maha suruda, ja mis toimus pärast kulisside taga.

Jón Baldvin on kirglik sotsiaaldemokraat, kes räägib väikeriikide solidaarsusest, Põhjamaade mudelist ja neoliberaalide väljakutsest sellele. Samuti kirjeldab ta, kuidas kasvav ebavõrdsus ohustab meie demokraatiat, ja õpetab, mida selle vastu ette võtta.

Pärast riigipöördekatse nurjumist Moskvas 1991. a augustis tekkis Moskvas võimuvaakum ja Läänes peataolek. Hannibalsson haaras initsiatiivi, algatas Balti riikide taasiseseisvumise tunnustamise protsessi ja muutis selle pöördumatuks.

Tänutäheks Eesti iseseisvuse tunnustamise eest, mis on nüüdseks legendaarseks saanud, nimetati Eesti Vabariigi Välisministeeriumi hoone esine väljak 1998. aasta augustis Islandi väljakuks.

 


 

Jón Baldvin Hannibalsson on Islandi poliitik. Ta oli Islandi Sotsiaaldemokraatliku partei liider 1984–1996. Aastatel 1987–1995 oli ta rahandusminister ning seejärel välis- ja väliskaubanduse minister. Välisministrina taotles ta iseseisvuse taastanud Balti riikidele visalt toetust NATOs ja mujal. Tänutäheks toetuse eest on talle antud kõigi Balti riikide kõrgeimad autasud. Rahandusministrina jääb ta alatiseks meelde Islandi maksu- ja riigitulude süsteemi täieliku ümberkorraldajana. Välis- ja väliskaubanduse ministrina juhtis ta Islandi läbirääkimisi EL-iga Euroopa Majanduspiirkonna küsimuses (1989–1994), millest sai Islandi majandusliku jõukuse suurim tugisammas.

Jón Baldvin Hannibalsson õppis majandust Edinburghi ja Stockholmi ülikoolis ning pääses Fulbrighti stipendiaadina Harvardisse. Ta kirjutab ohtralt majanduspoliitikast, haridusest ja rahvusvahelistest asjadest, nii kodu- kui ka välismaal.

 


 

Jón Baldvin Hannibalsson on kõmuline, kuid kiidetud revolutsionäär – see, kes julges, siis kui teised vaikisid. […] Iga lause on läbi imbunud kirest ja veendumusest, mis teeb lugemise jahmatavaks ja tiivustavaks. […] Sädelev sõnaosavus ja kiiksuga huumorimeel iseloomustavad raamatut algusest lõpuni.

þröstur Ólaffson, majandusteadlane

 

Meie aja sotsiaalse arengu süvaanalüüsi ja mõistmise poolest on see raamat autori tunnustatud sõnaosavuse ja veenmisvõime vili. Ta on võrratu.

Dr Ólina þorvarðar, sotsiaalteaduste professor

 

Jón Baldvin on sõnaosav oraator, nagu me kõik teame, kuid vähesed teavad, et ta on ka tiivustav kirjanik ja Põhjamaade mudeli, Euroopa idee, vabaduse ja demokraatia veenev prohvet – nii veenev, et talle pole selles võrdset.

Dr þorvaldur Gylfason, majandusprofessor

 

Jón Baldvin on kahtlemata üks Islandi saavutusterohkemaid riigimehi XX sajandil. […] Ta on üks neid väga väheseid poliitikuid, kes on ühtlasi poliitiline mõtleja. […] Ta on kaua väitnud, et Põhjamaade mudel tuli vaieldamatult võitjaks eelmise sajandi ideoloogilistes konfliktides ideaalühiskonna pärast ja on seetõttu kõige paljutõotavam tulevikutähis.

Dr Ólafur þ Harðarson, politoloogiaprofessor

 

Jón Baldvin on juba üle poole sajandi olnud otsusekindel poliitik ja globaalse poliitika taiplik vaatleja. See raamat on ilmekas näide tema mõjukast tänapäevaanalüüsist.

Dr Stefán Ólafsson, sotsioloogiaprofessor

 

 



Exclusive products

Special category of products